Blog > Komentarze do wpisu
szyneczka wielkanocna-krok po kroku
           Jako żem Ci ja tuman fotograficzny nie mogłem udokumentować mojej szyneczki przy pomocy ilustracyi. Moje szczęście czyni to za mnie. Tak więc najsampierw na patelnię, co to się nie przypali, na moim piecu drzewem grzanym ląduje sól prawdziwa, bez jodu nijakiego, a następnie drewnianą łyżwą rozprowadzane przyprawy - kolendra miażdżona, cynamon i gożdzik, ziele z Anglii, gałka muszkatołowa, no i dodałem, czego w pierwszym opisie nie było kwiatu majeranku między rękami startego. Tako żem czekał aż strzelać zacznie i wonczas doszła saletra.
                   Tak zaś szynka sama, sześć kilogramów ważąca, więc apetytu Krogulca się nie bojejąca, rozpostarta nieczem basza na desce wyglądała czekając aże sól z przyprawami ostygnie by dostęp dać.
                     Nacierana chłonęła łakomie każden kryształek, chowając w załomki, szpary, lekko barwę na ciemniejszą zmieniła. Złożona do stalowej brytfanny sok będzie dawać.
                            Gdy gotowa, deską przykryta, kamieniem przywalona, w ciepłej kuchni garować będzie przez jeden dzionek i wonczas skryje się w chłodnej spiżarce, raz na dzień bok zmieniając i sokiem spod niej podlewana.
                       Tyle o szynce, ja zaś nadal dietą katowan dostałem:
faszerowane gęsie jajo, na twardo ugotowione, żółtka pozbawione, bo te wraz z rzodkwią czerwoną, szczypiorem, pomidorkiem drobniutko skrojonym i przyprawami - czyli pieprzem z Cayenne, curry, kurkumą i czosnkiem niedźwiedzim oraz niezbędnym olejem lnianym, nadzienie stanowiły. Alem się najadł, popiwszy rozciągnietym wodą z Czantorii sokiem żurawinowym.No ale tłuszcz mi się wypłukuje, bo sikam na potęgę!
środa, 01 kwietnia 2009, mag-43

Polecane wpisy

  • tarta z krewetkami

    Jak pisze Krogulec Plamce mazurka, skowronki na polu koncertują, że aż miło i żal niezmierny gdyby sprawdziła się przepowiednia futurystów naukawców, iż ten wdz

  • słodka jajeczniczka

    Chodzę ci ja i myślę, co by tu wykompinować, by zjeść, a nie utyć i jeszcze by smakowite było. Ponieważ ciast, ciasteczek, no i w ogóle chleba mi nie wolno bo

  • smaluszek w marzeniach,grzybowa na stole

    Klaczusia rośnie jak na drożdżach. Nadal jednak trochę nieśmiała, ale spod powieczki już zalotnie zerka. Mamusia hojnie marchwią karmiona, dumnie latorośl preze

Komentarze
2009/04/02 09:35:20
dzielny jesteś...a szyneczka cuuudo
-
2009/04/02 09:38:18
No to szyneczka będzie - palce lizać!
-
Gość: tessat, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/04/03 10:52:41
Radosnych Świąt Wielkanocnych
wypełnionych nadzieją budzącej się do życia
wiosny i wiarą w sens życia.
Pogody w sercu i radości płynącej z faktu
Zmartwychwstania Pańskiego
oraz smacznego " Święconego "
w gronie najbliższych osób
życzy - Teresa T.
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl