Blog > Komentarze do wpisu
chłodziec ale mojego dworu

Mężczyznom dano wódkę.
Wtenczas wszyscy siedli
i chłodziec litewski milcząc
żwawo jedli"

Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz"(ks.1)

No toż i ja swój dwór mam, to i dlaczego ma to być litewski, jak może wielkopolski gdzie żywot stateczny wiodę. Ale słowo się rzekło, kobyłka u płotu, obiecałem chłodziec to i być musi.Warzyw nasjamprzód zgromadzić trzebno wiela - jam wzion - kalafiora, pomidory, rzodkiewki czerwone i jedną białą, lodową, czosnek, papryki, no i rzecz jasna buraki z botwiną. Te drobno pocięte do pełnej miękkości gotowałem w serwatce czystej, lekko sokiem z cytryny pokropionej. Dołożyłem cieniuchno ściętej siedmiolatki zielonej ze szczypiorem, bazylii liści kilka. Reszta surowa - rzodkwie starte, pomidory po sparzeniu ze skóry obdarte i w kostkę, papryka bez nasion w maleńką kostkę pocięta, czosnek posiekany. Na sam koniec kalafior podzielony na małe różyczki wrzucon i z kwaszonym świeżutkim mlekiem schłodzonym, w kawały się łączącym ,wymieszane dokładnie.Całość do lodowni na odstanie postawiona. Gdy zimna nabrało, wszystko do misek poszło i dla ozdoby okraszone drobno skrojonym koperkiem. Na te upały lepszej rzeczy być nie może. Jak kto lubi dodać można jaj na twardo zgotowionych, wychłodzonych i w drobną cząstkę posieczonych. Smacznego sobie i Wam życzę!

czwartek, 16 lipca 2009, mag-43

Polecane wpisy

Komentarze
2009/07/16 17:41:09
Na pewno wszyscy"milcząc, żwawo jedli"!
-
2009/07/16 18:02:50
Upał dzisiaj i duchota niemożebne. Podany przez Ziemianina chłodnik balsamem orzeźwiającym spłynął w moje trzewia.
-
2009/07/16 18:17:09
tyle jeno, że mężczyznom wódki dano a ja w taki upał ni diabła nie przełknę!
-
2009/07/16 22:56:55
Dziękuję za przepis:) Cudnie wygląda i na pewno smakuje i obiecuję, że jutro zrobię ten chłodnik, ale oczywiście niestety nie będzie na serwatce, bo skąd ja mam ją wziąć? Reszta składników jak najbardziej, jak nie na bazarach to w sklepie, ale serwatka? I jeśli mogę mieć prośbę to proszę, żebyś ewentualnie podawał tzw. zamienniki np. zamiast serwatki można dać.... zamiast jaja gęsiego można dać..., bo gęsi owszem widuję, ale takie bez skrzydełek i nie znoszą jaj:) A ja dzisiaj wieczorkiem na ten upał lampkę winka wytrawnego z lodóweczki polecam - pycha.
-
2009/07/16 23:02:39
...jeszcze zapytam o jedną rzecz, czy kalafior również surowy?
-
2009/07/17 08:17:28
właśnie na tym rzecz polega - kalafior surowy! zobaczycie jak mile będzie Wam strzelał między zębami i jakie bogactwo smaku odkryjecie. Buraczki rzecz jasna można ugotować na wodzie, dodajcie tylko sok z wyciśniętej cytryny i łyżeczkę octu balsamicznego, sok w trakcie, ocet przed gotowaniem, jaja rzecz jasna kurze, a te dostępne wszędzie, na moim zdjęciu są perlicze, no ale to przywilej Ziemianina!
-
2009/07/17 10:00:01
...dziękuję:)..sie kupi...sie ugotuje i...sie zje (mam nadzieję) i jeszcze sie pochwali jak wyszło...bardzo dziękuję i zazdroszczę Ziemianinowi tych przywilejów. Życzę miłego dnia:)
-
2009/07/17 14:52:07
mam nadzieję, że będzie smakowało. Po jednym dniu stania w lodówce, przenikaniu się smaków teraz najlepszy!
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl