Blog > Komentarze do wpisu
musaka z naszego ogrodu

Żniwa za pasem, jutro maszyna rusza w pole, czekam a serce tak bije, że mało klatki nie rozpuknie. Czy ziarno pełne będzie, czy wilgotności za dużej nie nabrało, jakiego kwalitetu? Wszystko to w cenie rolniczego trudu. No i tak ja po polach ganiam a Moje Szczęście wzieno się za musakę. Podobnież w dawnych czasach Turkowie ją jadali, potem przeszła na Greczynów, a teraz już ją je cała Europa, no to i my. Najsamprzód prawie kilo dobrych ziemniaków  w mundurkach zgotowała, poczem obrała i w plastry skroiłai i owe na dno formy ciastowej poszły.

Mięso zmielone takoż użyte zostało, do tego pomidory naszego chowania, czosnek, główka z naszej ziemi, nie żadna żółta zaraza, cebula biała i czerwona z ziemi dokładnie opłukana, no i cukinia zielona a takoż kabaczek nowej odmiany, nie w zeppelina a kulę się wykształcający. pokrojone w grube plastry, posolone lekko pierwszy sok ręcznikowi papierowemu oddały.

Cebula zsiekana i czosnek w plastry pokrojony do smażenia poszły.

Gdy rumieńcem spłonęły, wrzuciła pomidory sparzone, w krzyż przekreślone, bo to chrześcijańska potrawa, które wrzątkiem zlane łatwo skórę sprzedały. Na zakończenie we wszystko to mięso mielone zostało wrzucone i dobrze z całościa wymieszne, żeby grudek żadnych nie zostawiło. Z ogrodu zioła wonne - bazylia, origano, rozmaryn i mięty listki młode posiekane do masy mięsnej dodała i doprawiła do smaku solą,i pieprzem.

Gdy cukinia i kabaczek suchawe poszły na oliwę pierwszego tłoczenia by złota nabyć. Ziemniaki posypane czosnkiem i przyprawą w końcu doczekały się towarzystwa warstw następnych z mięsa z pomidorami, cebulą i czosnkiem, i ziołami, smażonej cukinii i kabaczka. Szczeliny wypełniła masa z jaj dwóch i żółtka jednego ze śmietaną własnego zbioru,  i twardego żótego sera startego na drobnej tarce, doprawionych do smaku czosnkiem, czosnkiem niedźwiedzim, cayene i kurkumą, więc w żółć pomarańczową wpadającą, dokładnie rozbita.

Tak to forma na godziny pół poszła w piekarnik z góry i dołu do 200 stopni rozegrzany. Po tem upływie pięknie skwiercząca pokryta została startą żółtą Goudą tworząc śliczną pierzynkę. W gości zawitał gourmand znany i w świecie bywały Brzuchomoowcą zwany. Skromnem poczęstunkiem ziemiańskiego stołu nie wzgardził, winem przedniej marki się wkupił i tako to posiłek obiadokolacyjny spożyty został.

środa, 29 lipca 2009, mag-43

Polecane wpisy

  • Polska nam przyjazna

    Jestem rolnikiem, ciężko pracuję wyrywając krwawicą coś dla siebie i rodziny. Wydawało mi się, że w ciągu tych dwudziestu paru lat zaczynamy żyć w normalnym kra

  • cacana zapiekaneczka

    Kupiliśmy z Moim Szczęściem nowe naczynie ze szkła hartowanego. To i trzeba było je niezwłocznie wypróbować. Moja nieoceniona pomocnica ugotowała kaszę pełnozi

  • przyjęcie na dziesięć fajerek

    Zjechało we Dwór ciekawe towarzystwo. Para niezwykle dobrana, może dlatego, że pełna przeciwieństw. Maciej - spokojny, wyluzowany, bardzo poukładany, Iga- rozed

Komentarze
2009/07/30 14:23:40
Piękne kolory, smak na pewno wyborny.
Tylko te Turki z pyrami mi nie pasują...
-
2009/07/30 16:49:27
a jednak, a jednak Ptaszniku kochany, rodowód potrawy z Turcyi i w oryginale takoż ziemniak się znajduje
-
2009/07/30 20:19:46
Wiwat kabaczku ..więcej, więcej !
-
2009/07/30 22:14:42
Luksusowa musaka to tylko z bakłażanów i ewentualnie kabaczków i cukinii. Ja zrobiłam lekką wariację pierwszą warstwą ziemniaków.
-
2009/07/31 20:43:51
O! Dla takiego gościa warto się było postarać! Na pewno uczta zaowocowała rozmowami kulinarnymi...
-
2009/07/31 22:53:57
a jakże, a jakże. serowarstwo zajęło nam godzin kilka, nalewki takoż
-
2009/08/02 11:41:18
pychota i aromata!
a o chrupiącą serową skórkę
tośmy się z Rezydentem prawie wadzili widelcami
:::
dodglądam ich serową dojrzewalnię jak najlepszy inspektor
już nawet zapowiedziałem kolejną kontrolę
a tak do rzeczy
mają dwa świetne sery kozie, dwumiesięczne
z uroczą ciemną pleśnią po wierzchu
:::
@grażyno
rozmowy kulinarne między smakoszami
dość często schodzą na ludzi, czasy, sztukę
bo smakoszostwo to nie styl życia
to stan umysłu
więc masz rację, rozmowy..
..zaowocowały ..kulinarnie
:::
ukłony dla gospodarzy
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl