Blog > Komentarze do wpisu
Kurczak wypchany dobrem wszelakim

Wczoraj byliśmy z Ziemianinem na zakupach, w nieodległym miasteczku powiatowym. Kiedy wchodziliśmy do marketu budowlanego (tak, tak marketu jednej z dużych sieci, które w ramach globalnej wioski są wszędzie), w celu nabycia materiałów niezbędnych do remontu kolejnego kawałka naszego domu,  poczułam dolatujący z budki pod tytułem „Gastro Viola”, zapach pieczonego kurczaka. Ślinka mi pociekła i zapowiedziałam szanownemu, że dzisiaj na obiad kurczak będzie, którego zakupiwszy po drodze do domu.  Jak zapowiedziałam, tak i zrobiłam.  Po drodze wstąpiliśmy do zaprzyjaźnionego sklepiku z „prawdziwym” drobiem i nabyliśmy dużego, wypasionego kuraka. W tym miejscu wtręt: jako jednak mieszczanie kur z naszego kurnika, które domownikami są, wychowanymi na memełonie, nie jadamy.

Na początek przygotowałam farsz, składający się z wątróbki usiekanej, jabłek w niedużych kawałkach, cebulki drobno pokrojonej i papryki,  który doprawiłam odpowiednio na ostro, jak zwykle posługując się pieprzem Cayenne i czosnkiem niedźwiedzim. Nawiasem mówiąc dyskusja z graza04 pod wpisem Ziemianina dotyczącym karpia, przekonała mnie ostatecznie do tej przyprawy. Częścią farszu wypchałam kuraka, którego uprzednio marynowałam w oliwie z czosnkiem świeżo ukręconym i innymi przyprawami, a to co zostało przeznaczyłam na sos do niego.


W brytfannie położyłam drobiowe zwłoki, obłożyłam jabłkami, plastrami cebuli, plastrami gruszki, orzechami i posypałam płatkami suszonego czosnku. Na dno pod ruszt, wlałam odrobinę wody. Najpierw, żeby farsz puścił soki i mięso wilgotności nabrało, dusił się na parze jakiś czas pod przykryciem. Następnie przełożony (wraz z wymieszaną z sokami resztą farszu z dna brytfanny i kawałkami owoców i cebuli)  na tę płytszą część brytfanny,  opiekał w piekarniku. Po upieczeniu przeniosłam zwierza na talerz, a do farszu wymieszanego z sokami puszczonymi przez owoce i cebulę, wsypałam warzywa mrożone i wszystko to po zawrzeniu i lekkim odparowaniu doprawiłam chili  i tabasco, kilkoma kawałkami sera pleśniowego i niedużą łyżką śmietany dla złamania smaku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obiad wydałam podając kurczaka i osobno warzywa w sosie.  Chyba smakowało.

niedziela, 17 stycznia 2010, emka1216

Polecane wpisy

  • dietę piersią kurzęcą zaczynam

    Bo to jak mam tam czegoś za dużo, to i dieta jest obowiązkowa. Moje Szczęście dba o to zacnie. Podała więc pierś kurzęcą, którą specjalnie dietetycznie dla mnie

  • Brukselka inaczej, ale jakże pyszna

    Przysypało, śniegiem zabieliło, nie widać żadnych brudów, efektów złej działalności człowieka. Świat się zrobił czysty, może trochę chłodny, ale piękny. Nie wia

  • Emki babka wysoce niemoralna

    Zobaczyłem dziś na internetowych stronach zdjęcie Kaliny Jędrusik. Łza zakręciła mi się w oku. jako zywa stanęła mi taką jaką ją pamiętam w trakcie łagowskiego

Komentarze
2010/01/17 20:10:59
Taki kurczak musiał smakować rewelacyjnie:)
-
2010/01/18 09:10:41
Pamiętam, że Wasz drób jest na "dożywociu". I dobrze mu (drobiowi znaczy się) tak. Jest taki fajny.
A kurczak? Domyślam się tylko, że musiał być rewelacyjny.
-
2010/01/18 10:10:08
Wszystko super, tylko do pełni ukontentowania brak w moich okolicach tego "prawdziwego" kurczaka. Ale pomysł znakomity :-)
-
2010/01/18 11:55:30
Następnego dnia oderwałam od kości pokawałkowałam pozostałe mięsko, dołożyłam do warzywek i obiad okraszony ogórkową Ziemianina był całkiem niezły.
-
Gość: JUTKA, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/18 13:21:01
...i tu teraz powinien się wypowiedzieć Ziemianin tak, jak to Ty zwykle robisz - chwalisz jego twórczość, a on co? Ani słówka....nieładnie Ziemianinie. Szczęście Twoje Cię napasło specyjałami , a Ty co? Chyba, że nie dostąpił zaszczytu spożywania tego, jak mi się wydaje z obrazka , pysznego kurczaka. Myślę, że taki normalny, sklepowy też byłby dobry w ten sposób przyrządzony.Pozdrawiam:)
-
2010/01/19 10:30:41
ano jadłem, jadłem i paluszki oblizywałem. kurczak pyszny ci on był!!!!!!
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl