Blog > Komentarze do wpisu
W końcu dotarła!!!

Paczka szła długo ale dotarła i nareszcie jesteśmy w posiadaniu "Compendium Ferculorum czyli zebranie potraw" autorstwa Stefana Czernickiego.

A tak o niej pisze wikipedia:

"Compendium Ferculorum albo zebranie potraw  to  pierwsza polska książka kucharska, wydana w Krakowie w 1682r. Jej autorem jest kuchmistrz wojewody krakowskiego Aleksandra Michała Lubomirskiego Stanisław Czernicki.

Książka składa się z trzech rozdziałów i zawiera 333 przepisy. W części pierwszej opisano potrawy mięsne, w rozdziale drugim umieszczono przepisy na dania z ryb, zaś ostatnia część dzieła zawiera receptury na potrawy mleczne. Rozdział trzeci tak naprawdę jest poświęcony gotowaniu nie tylko potraw mlecznych, ale i przyrządzaniu pasztetów, tortów i ciast. potrawy.

Każda z trzech części, oprócz stu głównych przepisów, zawiera też tzw. additament (uzupełnienie), na który składa się po dziesięć kolejnych receptur, dotyczących dodatków do opisywanych wcześniej potraw. Zwieńczeniem każdego rozdziału jest tzw. sekret kuchmistrzowski. W pierwszym autor podawał 100 sposobów na przyrządzenie potraw mięsnych oraz "dziesięć additamentów, condimentów do pieczystego dziesięć i sekret pierwszy kuchmistrzowski", drugi rozdział zawierał 100 sposobów gotowania potraw rybnych i również additamenta i sekret kuchmistrzowski, trzeci zaś rozdział poświęcony był potrawom różnym - mącznym, pasztetom, ciastom, majonezom, musztardom itp. Ten również zawierał "dziesięć additamentów" i "sekret trzeci kuchmistrzowski".

Dzieło nosiło dedykację dlaHeleny Tekli Lubomirskiej  żony Aleksandra Michała, u którego służył Czerniecki.

Ze współczesnych reprintów warto odnotować ten, który ukazał się pod kierownictwem Elżbiety Chodkiewicz-Przypkowskiej nakładem Oficyny Wydawniczej w Jędrzejowie w 2002 roku. Książka została wydana na papierze czerpanym, w oprawie skórzanej, w nakładzie 500 sztuk, przy czym każda z nich została opatrzona kolejnym numerem.

W 2009 roku nakładem Muzeum Pałacu w Wilanowie ukazała się edycja "Compendium ferculorum" zawierająca, oprócz opracowania tekstu, także obszerny wstęp, życiorys Czernieckiego, słownik terminów kulinarnych oraz szczegółowy indeks dań i produktów. Publikacja rozpoczęła edycje staropolskich książek kucharskich w serii "Monumenta Poloniae Culinaria."

Właśnie w internetowej księgarni Muzeum Pałacu w Wilanowie Szczęście Moje wyszukało powyższą smakowitość ksiegarską.Dzięki za to jej wielkie, a ponieważ przepisów ci tam mnogość to dla niej i gości zacnych gotował będę, oj będę!

środa, 20 stycznia 2010, mag-43

Polecane wpisy

  • Polska nam przyjazna

    Jestem rolnikiem, ciężko pracuję wyrywając krwawicą coś dla siebie i rodziny. Wydawało mi się, że w ciągu tych dwudziestu paru lat zaczynamy żyć w normalnym kra

  • cacana zapiekaneczka

    Kupiliśmy z Moim Szczęściem nowe naczynie ze szkła hartowanego. To i trzeba było je niezwłocznie wypróbować. Moja nieoceniona pomocnica ugotowała kaszę pełnozi

  • przyjęcie na dziesięć fajerek

    Zjechało we Dwór ciekawe towarzystwo. Para niezwykle dobrana, może dlatego, że pełna przeciwieństw. Maciej - spokojny, wyluzowany, bardzo poukładany, Iga- rozed

Komentarze
2010/01/20 18:08:47
Zatem przyjemnej lektury.
-
2010/01/20 18:23:54
A to są tematy, które mnie kręcą. Mam nadzieję, że będziesz się dzielił przepisami z niej na blogu. Pozdrawiam Acana (czy jak to się tam odmienia)
-
2010/01/20 18:54:54
ależ to rzecz jasna! wiadomo, że z tej krynicy wiedzy czerpał będę pełnymi garściami
-
2010/01/20 19:45:40
Ależ rarytas! Toż to dopiero skarbnica tajemnic kunsztu kulinarnego. Ale będzie ciekawie i smakowicie!
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl