Blog > Komentarze do wpisu
egipskie smaczności na śniadanie, obiad i kolację

Kiedy zdecydujecie się Asińdzieje na wyjazd do Żiemi Świętej, coby słońcu pokłon złożyć, członki wygrzać i jako Mojżesz stopę w Morzu Czerwonym zmoczyć, wejdzcie wpierw na wagę byście wiedzieli co tracicie. Jeść tam bowiem dają tak, że oprzeć się trudno i mimo woli silnej  samo na talerz ląduje, by człek biedny sprawdzić mógł czy godne swego wyglądu.

Jak to wiedziałem już dawno - grillować można absolutnie wszystko. Począwszy od marchewki skrojonej w niecałej pół centymetrowej grubości kwadraciki, poprzez kabaczki i bakłażany, na pomarańczy w nie za grube plastry skrojonej skończywszy. Może być pietruszka, seler, papryka rzecz jasna, do tego mięciusia kasza gruba z pszenicy, zabarwiona szafranem, którego tu nie żałują, obok świeże kiszone oliwki zielone i czarne z pestką, bo te najlepsze, posiłek taki, że zjeść go trudno.

Na obiad wziąć możesz mięs dostatek, kurczaki, z nich skrzydełka, udka części, piersi takoż z węgla zdjęte, nie spalone, bo tłuszcz odlany na ofiarę. Przypraw bogactwo w nozdrza bije. Wołowina ciemnieje smakowicie, jagnięcina bielą błyska. Boże Ty widzisz i nie grzmisz! Mnie to w wałki idzie! Wieczorną porą zjeść można, by żoładowi ulżyć rybkę z grilla, taką samą coście ją wcześniej wcześniej w Morzu widzieli.

Zębacz albo i strzępiel się trafi, smakiem do łososia podobny, mięso zwarte, jasne, mięsne wielce, ości nie za wiele, pyszności wielkiej. Gdyście już sami rozgrzeszenie sobie dali słodkości można zażyć - galarety z granatów, ciast keksików sezamem posypanych, kremów śmietanowych, sztywno stojących obfitości wielkiej, do tego smaczności wielkiej malutkie banany o smaku w naszem zimnem kraju nieznanem, do tego gruszkowate pigwy ze skórka cienką słodkość z kwaskiem niewielkim.

Uff, alem nagrzeszył, czerwonem winem popił i rozgrzeszenie prosił będę.

Mea culpa, mea maxima culpa. Święta Ziemo egipskich Faraonów pełna czemuś mnie na pokuszenie zwiodła.

niedziela, 28 lutego 2010, mag-43
Tagi: obżarstwo

Polecane wpisy

Komentarze
2010/02/28 21:53:48
Za pokutę odmów - a potem spisz - jeszcze co najmniej dwa takie, smakowitości pełne, opowieści egipskie, a wszystko będzie Ci (Wam) wybaczone!!!:))))
gregg
-
2010/03/01 07:37:05
Ale smakowitości.
Dobrego nowego tygodnia Ci życzę.
-
2010/03/01 07:51:44
Kolorystyka urzeka to prawda, ale mnie egipskie smaki niestety nie ujęły.
-
2010/03/01 12:24:59
Same pyszności , oj chyba i jam będę musiał się po pokutę udać ???
Już na sam widok tegoż jadła , klawiatura zaśliniona.......
Cieszę się że Jesteście zadowoleni a i sił nabrali ???
Pozdrawiam :)
-
2010/03/01 15:08:06
Nas ujęły ilością warzyw zarówno na ciepło (w tym grillowanych) jak i świeżych. Poza tym sposobem grillowania i dbałością o szczegóły. Niedosyt mieliśmy ostrych smaków, które Ziemianin nadrabiał pożerając surowe papryki. Pasowały nam jednak połączenia smaków, ziołowość dressingów, które może nie przystają do naszej tradycji, jednak lubimy je.
-
Gość: , *.mt.pl
2010/03/01 18:19:53
wygląda apetycznie..baaa jak z bajki...super fotki, super treść czytam bloga często i dodałem do moich ulubionych. Pozdrawaim a jak bede w Ziemi Świętej to nie omieszkam zasmakować w tej kuchni
-
2010/03/02 09:33:51
Dziękuję za komentarze u mnie i gratulacje.
Miłego dnia.
-
2010/03/03 10:32:25
My juz w maju będziemy wieść się na pokuszenie;-))
-
2010/03/03 15:11:50
Buziaki środowe .
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl