Blog > Komentarze do wpisu
wieprzowina w słodko kwaśnym sosie

Po wizycie Pani Matki został mi pokaźny kawałek wieprzowej polędwiczki, którą zagospodarować trzeba by było. Tak więc najsamprzód poszła do marynaty, natarta ziołami - estragonem, czosnkiem niedźwiedzim, szczyptą tymianku i dla urozmaicenia tandori masalą, zalana oliwą pierwszego tłoczenia w lodowni odpoczywała. Gdy przyszedł na nią czas skrojona w grubsze niż cieńsze plastry rzucona została na rozgrzaną patelnię. Gdy brąz z każdej strony chwyciła podlana sokiem z wiśni mojego własnego zbioru z dwoma łyżkami aceito di balsamico z Modeny, do tego weszły jeszcze dwie łyżeczki musztardy francuskiej, grubo mielonej i jedna pomidorowego przecieru, lekko wodą dla właściwej konsystencji rozrzedzone. Gdy całość smakami własnemi przeszła, solą leciuchno, morską, podsypana, śmietany dostała, którąm dwa dni temu ściągał więc gęsta i jeszcze pięć minut pyrkania. Szczęście Moje uwarzyło do posiłku kaszę tatarczaną, wpierwy na suchej patelni opieczoną potem z udziałem mleka do miękkości gotowaną, a następnie w piekarniku w cieple zostawioną. Urozmaiceniem była świeżo zerwana w teścia szklarence, sałata, zrobiona tradycyjnie w śmietanie na lekko słodko.

Kruchuteńka i pyszna, pysznością pierwszych świeżych, nie pędzonych nowalijek. Mięso kruchutkie wyszło i smakowite wielce. Z chińszczyzną wiele wspólnego to nie miało, buzi nie krzywiło a swojskie smaki wiśni pięknie komponowały sos.

niedziela, 09 maja 2010, mag-43

Polecane wpisy

Komentarze
2010/05/10 08:51:33
Dzisiejszego, deszczowego dnia, taki obiadek nadałby się jak znalazł. Ale w mieście jestem i o suchym pysku będę latała.
-
2010/05/10 09:44:43
ale smakowicie wygląda !
-
2010/05/10 18:06:03
Francuska musztarde bardzo lubię. Za słodko - kwaśnymi smakami nie przepadam.
U mnie burza. Fajnie jest.
-
2010/05/10 19:27:08
To jedno z tych dań "ślinotokowych" Zestaw ingriedencji w nim mi bardzo pasuje i przy okazyji o tę kasze tatarczaną pragnę spytać bo szczerze to nie wiem co to za ustrojstwo. pozdrawiam
-
2010/05/10 20:33:50
Jak zwykle Ziemianin namieszał,toz to gryczana zwykła
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl