Blog > Komentarze do wpisu
śladem generalskich spodni do bigosu

Biało na polu, zwierzęta napasione, w Wigilię złego słowa na gospodarza nie rzekły, to i robić za dużo nie ma co, we Dworze ciepło, siedzi się przed ekranem i śledzi co też tam się dzieje. A tu ciekawie jest, ciekawie. W Poznaniu odkryli, że w krypcie, gdzie od dzieciskam wiedział, że Mieszko I leży truchło Jordana biskupa poczywa. Doszli po płytce malusiej co ołtarzyk przedstawia. Księcia zaś z małżoną według wszelkich znaków na niebie i ziemi z zemsty wywlókł Czech Brzetysław zemstą wiedzony. I wonczas jako gromem rażony zrozumiałem plan wiekopomny PiSpreza! Za lat tysiąc albo i dwa odkryją ówczesne mędrce sarkofagi na Wawelu, a tam  -spodnie z lampasami, znaczy nie ten co trzeba  spoczywa, zemstą wrednego Kaszeby zamieniony! Oj, madry ci on mądry, wiekami a nie dniem dzisiejszym myśli! W historii co w tysiące lat idzie zamieszać postanowił. My wszystkie się miniemy a braciszek zostanie, w śladzie bo zamieniony! Z podziwu aże mnie zatkało. Ja tu sobie bigos pichcę, bo to na Sylwestra być musi, a ten konus mały takie chytrości obmyśla. No ale do rzeczy - wziąłem półtora dobrej kiszeniny kapustnej, żeby gęby nie krzywiła, w garniec po skrojeniu zadałem razem z sokiem, potem niespodzianka - prawie kilo surowej modrej i razem dałem godzin kilka popracować. Obok moczyło się w mleku 30 deko prawdziwkowych pasków. Pani Matka w kostkę kroiła dobre kilo przedniej karkówki i takoż szynki. To wszystko po przesmażeniu by rumieńca solidnego dostało poszło wraz z kostną golonką peklowaną do kapusty. razem przechodziło do późnego wieczora, by potem wylądować na odpoczynek w skrytce. Rano dnia następnego znowy zgrzane dostało grzyby dobrze wypłukane i skrojone, po nich zaś pomidory własne co w piwniczcce na taką okazję stały wraz z sokiem. Gdy tworzywo zgęstniało i ciemnieć poczęło wieczór nadszedł i znowu odpoczywać poszło do chłodu. Następny dzień poczęty został kusztyczkiem wina czerwonego, półwytrawnego.

Nim to bowiem garniec polewany był często. Pani Matka zajęcie dostała bo w paski kolejny kilogram, tem razem dobrej majerankowej kiełbasy skroić trzeba było, po podsmażeniu poszła w dobre towarzystwo. Zapomniałbym- na samym początku pięć liści laurowych i dziesięć solidnych angielskich ziel poszło w kapustę. teraz skarb mój zacny- słoiczek powideł sprzed lat dwóch, w tym śliwy nie obrodziły ,łyknięty został. Dzień w zmierzch już idzie, więc czas garniec zimnu oddać. Jutro jeszcze dostanie wiśnie z nalewki wyciągnięte i żurawinę. Potem do piątku tylko grzanie i podlewanie zacnym winem. Będzie zaiste przedni, ale do historiii tysiącletniej Najjaśnieszej nie przejdzie, lampasów mu zbraknie.

wtorek, 28 grudnia 2010, mag-43

Polecane wpisy

Komentarze
2010/12/28 21:36:29
oj pyszny, on pyszny być musi .. u nas na kuchence też bigos na ostatnią noc w roku pyrkoli ;)
-
2010/12/29 10:12:26
A ja dzisiaj jeszcze mały drób wiozę. Będzie znów duzo żarła. Kto to przeje?
-
Gość: czujny, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/29 13:00:03
Napisz pierwej chłystku ila sam masz wzrostu. A dopiero wtedy innych od konusów wyzywaj...
-
2010/12/30 12:12:08
proszę stąd iść " panie czujny" nie chcemy tu pana..
-
Gość: zośka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/12/30 21:43:47
...q widzę, że jakiś konus się obruszył ...hihihi, kupa śmiechu...nie ma co zadzierać z kurduplami...strach, strach....paniedziejku :). Emko nie mów nigdy "mały", nie używaj tego słowa - drób wielki i wszystko wielkie, bo konusy to czytają, a oni maja kompleksy :)
-
2010/12/31 14:49:09
Bigos pachnie mi przez ekran.
Konusów ignorujemy.
Ja mam 172 cm.
-
2011/01/01 10:52:59
Że też się zawsze jakiś "czujny" przytentegota...
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku z Krakowa
-
2011/01/01 17:11:59
Z owym rokiem spieszę z najlepszymi życzeniami. przy okazji gratuluję pomysłu, aby wziąć udział w konkursie na blog roku. mam pytanko jak zainstalować znaczek z kategorią blogu na stronie głównej blogu?
-
2011/01/01 22:59:07
z wielką przyjemnością bym Ci zdrawdził ale sam nie umiem, Moje Szczęście robi to za mnie, a na pytanie jak odpowiedziała - metodą prób i błędów
-
2011/01/02 08:19:34
To wielkie szczęście mieć takie Szczęście w domu
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl