Blog > Komentarze do wpisu
królik cały a pyszny
 

To i wybory za nami, tak jak było, tak jest. Ciekawym jednego, jak ci co obiecywali wywiążą się z dawanych obietnic. Mnie osobiście słowem ręczył Premier Tusk, że będzie wsparcie dla zagrodowców sery produkujących. Zobaczymy czy nie plewa i z wiatrem uleci. Ja się przypomnę. Tak to i do kuchni wróciłem, bo Moje Szczęście całego królika, świeżego dostarczyło i zrobić trzeba było. Najpierw natarłem go świeżą bazylią i lubczykiem zielonym, do tego zbity czosneczek, soli morskiej nie za dużo, oliwą natarty dzionek cały tak sobie poleżał . W brytfannie złożyłem go do pieca. W zamknięciu popracował dobrą godzinkę, potem drugą otwarty, polewany dobrym reńskim, białym winem.

 

Skóreczka delikatniusia na nim powstała, roszony nie wysechł, był pyszny, delikates, mecyja co na sześć nie za dużych porcji starczyła. Do niego poszły kluseczki zielone, takie bo dałem porcję gotowanych ziemniaków przez praskę, porcję szpinaku ugotowanego i podpróżonego zer śmietaną, porcję mąki ziemniaczanej, wszystko po równo i następnie pszennej tortowej by ciasto do palców lepić się przestało. Do pomocy miałem zręczną kuchareczkę Olę, tę co to indyjszczyzną nie tak dawno nas pasła. Ciasto poszło w wałek i na szagówki skrojone do gorącej, posolonej wody.

 

Z sosikiem spod królika wchodziło zacnie. Tak to i od czasu do czasu się we Dworze jada.                              .                                                                                                             

środa, 12 października 2011, mag-43

Polecane wpisy

  • Polska nam przyjazna

    Jestem rolnikiem, ciężko pracuję wyrywając krwawicą coś dla siebie i rodziny. Wydawało mi się, że w ciągu tych dwudziestu paru lat zaczynamy żyć w normalnym kra

  • cacana zapiekaneczka

    Kupiliśmy z Moim Szczęściem nowe naczynie ze szkła hartowanego. To i trzeba było je niezwłocznie wypróbować. Moja nieoceniona pomocnica ugotowała kaszę pełnozi

  • przyjęcie na dziesięć fajerek

    Zjechało we Dwór ciekawe towarzystwo. Para niezwykle dobrana, może dlatego, że pełna przeciwieństw. Maciej - spokojny, wyluzowany, bardzo poukładany, Iga- rozed

Komentarze
2011/10/12 20:49:54
Bardzo zacny przepisik. I te kluseczki zielone mi pasują do tego królika. Uczynie takiego bom w zapasach jednego uchował z zamrażartce.
pozdrawiam
-
2011/10/12 21:08:24
Wystarczyło odrobinę uruchomić wyobraźnię i już wyczułam te smakowitości. A kluseczki zielone bardzo bliskie moim upodobaniom i w najbliższe dni weekendowe na pewno się pojawią w jakimś dobrym towarzystwie na talerzach :-)))
-
2011/10/12 21:15:21
Tylko po cemu tak długo się gotowali klusecki? A poważnie, było pysznie
-
2011/10/13 06:34:39
Świetny przepisik! Całośc pyszna :)
Pozdrowienia:)
-
Gość: olagadula, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/10/13 19:04:37
Właśnie pokazuję memu greckiemu kucharzowi zaprzyjaźnionemu, coby mu nieco ślinki pociekło :). Obiadaliśmy jak we prawdziwym Dworze przystało.
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl