Blog > Komentarze do wpisu
śledziowe gniazdka na świąteczny stół

Dzięki kommiltonowi mojemu zacnemu  Gienowi Wielkiemu Brzucho Mówiącemu. któremu to żal czasu na kiepskie jedzenie, zacząłem uczestniczyć w niezwykle zacnej imprezie - Nocy Śledziożerców. Nie uwierzylibyście ludkowie rostomili co to człek wymyślić z tej ryby potrafi. Były już gołąbki, kiełbaski, mój w soli zapiekany,carpaccio, cukiereczki na wzór carte d"or, szczytem wyrafinowania był zaś tort czekoladowy ze śledziem. Gwarantuję i mój kulinarny honor kładę, że wszystko to w pełni zjadliwe i najlepszych restauracji godne. Zresztą wytwórcy tych cudeniek to sami artyści w swoim fachu, restauratorzy wybitni, smakosze z samej górnej półki. Jak ważna to dla mnie impreza niech dowodem będzie, że światło kładzie również na domowe dyskusje. Moje Szczęście myśli czym by tu można zaskoczyć, twórczo się w dzieła włącza. Świadkiem tego będąc coraz to częściej u nas bywająca Ola z Kuchni Zmysłów, rzuciła się na głęboką wodę i raz spać nie mogąc wymyśliła, co zaś w kilku zdaniach opowiem. Najsamprzód gniazdka nie za dużej wysokości upiekła z ciasta francuskiego, ładnie skleiła, z resztek wykonała małe pączusie. Na spód położyła kawałek najprzedniejszego śledziowego matjasa, na niego starte jabłuszko z sadu rodzicieli, co za gatunek zwiedzieć się nie mogliśmy bo oni je zwą zajęczymi pyszczkami, ale winne,dalej chrzan bielutki, ociupinę majonezu żółtego, posypka z drobno zsiekanego pora, na to zaś pączuś dla ozdoby i konfitura z czarnej porzeczki.

 

By pobudzić ślinianki najpierw zjada się malućkiego, potem ciastko gryzie się tak by wszystkie smaki w buzi się złączyły. Ludzie - niebo w gębie, najeść się nie można, wyrafinowanie i poezja godna Rimbauda! Śmiało ten wynalazek mogę Wam polecić jako godny wkład w Wigilijną Wieczerzę.

poniedziałek, 05 grudnia 2011, mag-43
Tagi: wigilia

Polecane wpisy

Komentarze
2011/12/05 19:11:13
Wielce oryginalne cudeńko. Już sam widok zachęca do spróbowania, a po takiej rekomendacji to już musowo spróbuję dzieło powtórzyć. Gratulacje dla Autorki pychotki.
-
2011/12/06 10:11:02
Uwielbiam śledzie. Przepis ściągnęłam. Pozdrówka.
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl