Blog > Komentarze do wpisu
Noc Śledziożerców i moje tortelino

Jako to już zwykle bywa w miesiące na L trzeba mi do Szczecina jechać, bo nobless oblige, a Noc Śledziożerców do chlubnej weszła tradycji. Veni, vidi. vici. Pojechałem, zobaczyłem a potrawa przeze mnie przyrządzona spotkała się z aplauzem licznie zgromadzonych. Tym razem był to torcik śledziowo serowy. Najpierw zacne matiasowe tuszki zmacerowałem w oleju z Góry Św. Wawrzyńca czyli rzepakowym, tłoczonym na zimno i niczym śródziemnomorskiej oliwie nie ustępującym, wraz z octem balasmicznym di Modena. Tak leżały przez tydzień. Potem do formy papierem pieczeniowym wyłożonej dałem moją riccotę kozią na ostro zrobioną z pieprzem cayenne, curry i prażonym czosnkiem, na to poszedł w paski skrojony śledź, przykryty został ubitymi na sztywno białkami lekko rozciągniętymi białą riccotą. Forma poszła na pół godziny do pieca ustawionego na 170 stopni. Gdy białka się ściągnęły posmarowane zostały rozbełtanymi żółtkami i znowu na 20 minut wstawione. Potem piec wyłączony i torcik samoistnie stygł. Dobrze zniósł podróż do Szczecina, tam wyłożony z formy oblany został moimi powidłami pomidorowymi i obłożony ogórkiem zakonserwowanym czystym miodem i winnym octem według starodawnego przepisu. Tak wydany został i sam wielki Bolek Sobolewski, podszedł do mnie by stwierdzić - Maruś, gdyś mi dał w duszy bałem się, że kawał za duży, bo przecie jedzenia tu nie brakuje, a ja talerzyk wylizałem! Taka pochwała serce cieszy i raduje.

środa, 20 lutego 2013, mag-43

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/20 17:14:18
Wspaniały. Gratuluję pomysłu i aplauzu śledziotowarzystwa, o smaczności nie wspomnę. Nie trzeba wiele, żeby sobie smak wyobrazić :-)
-
2013/02/20 22:30:22
Kapitalny torcik sledziowy. Z pewnościa byc pyszny. Lubię śledzie.
-
2013/02/21 09:19:41
nie załapałam się :(
-
2013/02/21 09:53:39
obecny na zdjęciu Adaś Faleński mistrz patelni, kuchmistrz nad kuchmistrze, wylizuje słoik po moich powidłach pomidorowych
-
2013/02/21 16:10:05
Wiele bym dała, żeby się załapać na taką Noc, no i żeby to nie było taki świat drogi ode mnie ;-)
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl