Blog > Komentarze do wpisu
kiełbaska świąteczna

No i przyszły te Święta, dziwnowate jakoś tak. Bo kto to widział w ten czas lepić zające i kury ze śniegu, jaja pod nimi.

Czas na kulig bardziej niźli bazi zbieranie. Moje pszczoły karmić muszę, a wściekłe, że aż strach, jednak przeżyły, jeno zbierać nie mają co i w ulach siedzą. We Dwór rodzina i przyjaciele się zjechali, to i Wam opiszę jaką to kiełbaskę, co po świniobiciu, drobno mielona się ostała i ją na stół wydałem. Najsamprzód trzeba lekko olejem dobrym głęboką patelnie wylawszy ułożyć porcyjki by dno zakryły, na nie pierzynką na półtora palca przykryć cebulą żółtą i czerwoną w piórka zsiekaną, tę wziąć i trochę poprószyć kurkumą, curry i czosnkiem niedźwiedzim. Tak zrobione trzeba pod przykryciem dusić by cebula była miękka, wtedy odkryć wrzucić pomidory, ja dałem moje suszono wędzone, dodać przecieru, mój z polnej Limy, podlać szklanką czerwonego wina.

Niech tak sobie pracują z dobrą godzinę na wolnym ogniu, smaki się przenikną, sos zredukuję na gęsto i można wydawać. Rzecz jasna wszystko poprzedzić musiało jajeczko ze święconki z rzeżuchą, którym rodzina się życząc wszystkiego najlepszego podzieliła.

Alleluja, życie się rodzi, zmartwychwstaje po zimie. Jeno, że jeszcze tego nie widać, ale przecie przyjść musi!

niedziela, 31 marca 2013, mag-43

Polecane wpisy

  • Polska nam przyjazna

    Jestem rolnikiem, ciężko pracuję wyrywając krwawicą coś dla siebie i rodziny. Wydawało mi się, że w ciągu tych dwudziestu paru lat zaczynamy żyć w normalnym kra

  • cacana zapiekaneczka

    Kupiliśmy z Moim Szczęściem nowe naczynie ze szkła hartowanego. To i trzeba było je niezwłocznie wypróbować. Moja nieoceniona pomocnica ugotowała kaszę pełnozi

  • przyjęcie na dziesięć fajerek

    Zjechało we Dwór ciekawe towarzystwo. Para niezwykle dobrana, może dlatego, że pełna przeciwieństw. Maciej - spokojny, wyluzowany, bardzo poukładany, Iga- rozed

Komentarze
2013/03/31 19:25:33
Było rano
-
Gość: Laura Kubas, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/03/31 19:28:47
a ja tutaj jestem, nie tylko próbowałam ale dobrze pojadłam i wszystko wspaniałe, kiełbaski i białe i te z cebulką , szyneczka wyborna jak kiedyś dawno u mojego Dziadka, sałatki, ćwikła z chrzanem, jajeczka i... pascha przepyszna, nigdy takiej nie jadłam. Rodzinna atmosfera i spokój, dużo spokoju.... cudowne Święta
-
2013/03/31 19:35:18
No i się doczekałem! - bo nie wyobrażam sobie Wielkiej Nocy bez wpisu na blogu u Ziemianina!
Wesołych i nadal smacznych świąt dla wszystkich Liniowców!:)
gregg
-
2013/04/01 14:03:33
Wesołego Alleluja!
Pyszności u Was. :)
A bałwan-zając cudny:)
-
2013/04/01 15:23:33
A mnie przez te postwe na polu rozłożyło choróbsko. Zwlekłam się z łoża boleści - i jest Wasz wpis!. Z zająca się ześmiałam, a opis kiełbaski mnie wzmocnił, bo w chorobie smak straciłam i tylko patrzę, jak się moi opychają (bo, ma się rozumieć, Matka - zanim padła - jeszcze nagotowała!, domownicy pomagali, ale musiałam derengować ;-)
Po raz kolejny podziwiam tę zastawę - jak u nas sto lat temu, u burmistrza na sole :-D
Jeszcze raz dziękuję Emce za kontakt, mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie.
Marzynia
-
Gość: andrzejniczyperowicz@wp.pl, *.dynamic.gprs.plus.pl
2013/04/02 14:04:42
Już mogę powoli czytać o jedzeniu. Bo w nas jest jeszcze gęś - nieduże, czterokilowe ptaszysko - ale mu w brzuszku dorobiłem dodatkowo niezwykłego farszu. Strasznie to sycące. Na podwórku też mamy śniegowego zająca. Jest monumentalny i postoi, lekko się zmniejszając, do Bożego Narodzenia. Jeśli do wieczora odkopiemy ze śniegu samochód - wrócimy do Poznania. Pozdro ze wsi - do wsi!
-
2013/04/02 22:06:00
na mojej wsi zelżało, śnieg leży ale drogi czarne
-
2013/04/02 22:16:38
uwielbiam takie kiełbaski z cebulką , mniam :)
-
2013/04/03 09:11:22
Ja rzeżuszkę dla wnusi posiałam, z czego córka nie była zadowolona, bo jej rzeżucha śmierdzi.
-
2013/04/03 10:25:56
ale jaka zdrowa!
-
2013/04/04 12:43:56
Piękny jest Twój świąteczny stół a kiełbasa bardzo kusząca. U mnie też królowały domowe wędliny jednak w nieci innej formie. Pozdrawiam :)
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl