Blog > Komentarze do wpisu
palenie tęczy

Znowu powiedzenie, brylujące na ustach ludzkości - obyś żył w ciekawych czasach, zyskało na wyrazistości. Święto narodowe upamiętniające odzyskanie niepodległości po tylu latach niebytu daje okazję do wypełznięcia z duszy Polaka wszystkich możliwych demonów. To już nie gromadka, to już dziesiątki tysięcy frustratów wychodzą na ulicę nie po to by świętować lecz wylewać nagromadzoną w sobie żółć. Co poniektórych nawet rozumiem. Minione dwie dekady nie dla wszystkich były czasem szczęścia. Transformacja i czas dzikiego kapitalizmu, który zresztą do dziś nie ustąpił, dotknęły tych najmniej zaradnych. Lecz przecie każdy musi dojrzeć i te zmiany, które pozwalają swobodniej oddychać, dają naszym dzieciom większe szanse niż życie w brudnym baraku, co prawda najweselszym, minionego obozu socjalistycznego. Ale nadal nie wiem skąd się biorą te ogolone łby, bijące w bruk glany, wywalone w górę łapy na pozdrowienie. Jedyny wniosek jaki mi się nasuwa to, że jest to wyraz słabości państwa. Z drugiej zaś strony nasz zachodni sąsiad też od czasu do czasu cierpi na takie przypadłości. Ale przecie my Polacy, kolorowe ptacy, byliśmy jeszcze nie tak dawno temu wzorami tolerancji i życzliwości ludzi wobec ludzi. Co się zmieniło, gdzie przyczyna, jak skutek wiadomy? Błędy w wychowaniu, ma rację Giertych gdy mówi, że czas wrócić do Sienkiewicza a nie Masłowskiej? Nie wiem, dumam, myślę i nic. Przypomniała mi się dawno temu czytana książka Brunona Jasieńskiego - "Palę Paryż". Tak jakby przez alegorię, dziś i znowu. Jedno jest pewne, selekcja negatywna ciągle działa. Nic nie umiesz, nic nie osiągnąłeś - idź do polityki. Tam nieudacznik może zostać kimś. Byle śliny w gębie starczyło.

czwartek, 14 listopada 2013, mag-43
Tagi: polityka

Polecane wpisy

Komentarze
2013/11/14 13:17:40
Fenomenalne 4 ostatnie zdania. Też tak uważam.
..Obyś żył w ciekawych czasach" to chińskie przekleństwo.
Pozdrawiam.
-
2013/11/14 16:03:23
Ten 'dziki kapitalizm', o którym piszesz nie przemija i nie przeminie, tylko ma przed sobą świetlaną przyszłość, jeżeli nie zmienią się obecne paskudne rządy.
Tylko ślepiec albo totalny idiota nie widzi, co się u nas dzieje - skrajności, ekstremizmy, deprecjonowanie zdrowych wzorców, rozwój wszelkich patologii, całkowita destrukcja prawidłowego wychowania i edukacji młodzieży, niestabilność finansowa spowodowana właśnie w/w, jak również nieodpowiednią polityką niekompetentnego rządu, który powoli kawałek po kawałku rozkrada i rozdaje nasze dobra narodowe, rozwala gospodarkę i przemysł.
Dziwisz się, że nastroje ŚWIADOMEJ części społeczeństwa są takie, a nie inne właśnie?
Ja wcale. I popieram ich. Może wkrótce coś odmieni się na lepsze, bo trzeba nam nowego, zdrowego ładu i porządku, spokoju - wpierw owszem, nieco zamieszania, ale cóż, dobrze, jak widać inaczej się nie da, skoro rząd po dobroci ma swoich obywateli w głębokim poważaniu... to nadchodzi czas dosadniejszych działań i rozliczenia za wszystkie 'winy', miejmy nadzieję.

PS A Tobie się nie za dobrze żyje czasem? Że też możesz takie bzdury wypisywać, wstyd, 'Polaku'!
-
2013/11/14 16:14:38
niestety, chyba największa część winy spoczywa na wychowaniu. Szanowną przedmówczynię nauczono czytać, ale już czytać ze zrozumieniem NIE. kolejna tryskająca jadem i chcąca palić paryż. Na gruzach nic sensownego zbudować się nie da, gdy jeszcze dymić będą zgliszcza. a mnie się zyje jak wszystkim, raz lepiej raz gorzej, ale na pewno nie za dobrze. Obrażanie zaś Polakiem w cudzysłowie to gra zdecydowanie poniżej tapetowej lamperii
-
Gość: kasia, *.cdma.centertel.pl
2013/11/16 12:04:41
Ziemianin liberalnym lewakiem? ciekawe czasy, doprawdy.
-
2013/11/17 08:13:03
ja liberalnym lewakiem? pomieszanie z poplątaniem. demokrację wypiłem z mlekiem matki a empatią społeczną byłem obdarzony od zawsze. jedynie czego nie znoszę to nacjonalizmów i skrajności wszelakich a bandytów w kominiarkach zwłaszcza. dla mnie zaś jako dziecka minionego wieku tęcza jest znakiem pogody po burzy. tylko tyle i aż tyle
-
2013/11/24 10:40:09
Wychowanie, i jeszcze raz wychowanie.
Cejrowski się zbłaźnił.
Nie wiedział, czego symbolem jest tęcza.
Ja nie uznaję marszy osób kochających inaczej, ale tęczy będę bronić.
-
Gość: Jam jest, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/11/25 10:29:50
Może warto sprawdzić jak zaczął się faszyzm. Podpowiem - od frustracji społecznej podpartej brakiem pracy i nadziei. od upadku wartości, które zastąpiły 'nowe' wartosci. Nam - coraz bliżej. I tak niewielu ma odwagę bronić prawdziwej tęczy.
-
Gość: ziemianin, *.ip.netia.com.pl
2013/11/26 16:29:24
cóż, prawda choćby nie wiem jak bolesna zostaje prawdą
-
2013/12/03 05:23:37
Co słychać ? Dlaczego cisza ?
Pozdrawiam.
-
2013/12/03 16:00:40
siąkanie, kaszel i takie tam. ale już zdrowieję
-
Gość: Archanioły i Ludzie, *.gbn.pl
2014/02/16 11:06:33
Nie mam ogolonej głowy, na 11 listopada (2011) poszłam z mężem i 3 dzieci, i takich głównie ludzi tam widziałam, a TV i tak pokazała ekscesy, które, jak się później okazało z owym marszem nie miały nic wspólnego. Jednak ze strony równocześnie urządzonego marszu pod tęczowym sztandarem, sypały się wyzwiska pod adresem tych z orłami.
Ludzie z biało-czerwonymi flagami idą właśnie dlatego, by był Sienkiewicz, by dzieci uczyły się historii, by nie robiono z nich robotników Europy. Dziś szkoły produkują analfabetów.
Kto chce - wierzy mediom na usługach rządzących, kto chce - docieka prawdy.
-
2014/02/16 21:49:20
kultury, tolerancji i wyrozumiałości dla innych. niczego bym więcej po XXI wieku nie oczekiwał, niestety niedoczekanie moje
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl