Blog > Komentarze do wpisu
lin w śmietanie

Tak jakem obiecał zdjęcie upisanego wcześniej śledzia w Porto na początku się znajdzie. Moje Szczęście twierdząc, iż on nie fotogeniczny jak smaczny, ale roli podołała.

Po odleżeniu swego wyszedł pikantny, wyrazisty, łamany słodkością wędzonej śliwki i rodzynki, z tłem zbudowanym z liścia laurowego i angielskiego ziela. Niemniej jednak inna potrawa zakrólowała na naszym wigilijnym stole. Był to lin w śmietanie. Pochodzący z małego, czystego jeziorka był znakomitym do obróbki. Przygotowany w dzwonka z powycinanymi płetwami został solą przetarty. Wtedy wrzuciłem go na krótko, ot pięć minut na głęboki olej by się zarumienił z wierzchu a łuska się stopiła, bo skrobany nie był. Po tym zabiegu włożyłem go do śmietany, mojej, com ją ściągnął centryfugą. Od dawna tego już nie robię, wiadomo dieta, lekarskie zalecenia, ale święta nie zawsze, jeno raz w roku tom i sobie pozwolił. Biała, gęsta pierzynka otuliła go dokładnie. Do niej dodane zioła prowansalskie dociągnięte rozmarynem, solą do smaku dobawione  białym pieprzem. Tak i sobie wolniuteńko bulbutał z dobrą godzinę. Sos zrobił się gęsty, zawiesisty, ale esencji smaku pełen.

Rodzina rzuciła się na niego o innych dobrociach zapominając. Tak więc i tym razem udało mi się czymś innym, niż to co do tej pory królowało, ich podniebienia zaskoczyć. Miłego świętowania Czytelniku rostomiły!

czwartek, 26 grudnia 2013, mag-43
Tagi: lin śledź

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: xdt, *.tvk.torun.pl
2013/12/26 22:19:43
Moje popisowe danie na święta. Niestety w tym roku nie dostałem lina :-( . W każdym razie smak tej potrawy jest zniewalający.
-
2013/12/27 17:14:27
Nigdy nie jadłam lina. A w śmietanie zapiekam rybę na wigilię (niestety, zawsze kupną, w tym roku sola, no cóż, tak krawiec kraje...). Ten sos wolno duszony musi rzeczywiście zniewalać...
-
2013/12/29 23:06:15
zaciekawił mnie ten lin, wygląda smakowicie :)
-
2014/01/01 10:36:16
Lina nigdy nie jadłam.
Wesołego Nowego Roku.
-
2014/01/01 11:57:12
a to żałuj bo dobrze zrobiony pyszny jest
-
2014/01/01 18:01:35
___________________________________________________________
FENOMENALNIE OPRACOWANE / DOPRACOWANE: ZJAWISKOWE! *****

TAKIE DANIE TO SIĘ ŚNI PO NOCACH, WIELKIE DZIĘKUJĘ...

___________________________________________________________
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl