Blog > Komentarze do wpisu
cacana zapiekaneczka

Kupiliśmy z Moim Szczęściem nowe naczynie ze szkła hartowanego. To i trzeba było je niezwłocznie wypróbować.

Moja nieoceniona pomocnica ugotowała kaszę pełnoziarnistą swoją metodą, dodając spore ilości kurkumy, czyli na dwie szklanki wody jedna pełnego ziarna, do wody wrzucony czosnek i soli do smaku. Wszystko to zagotowane, chwilę poperkało na wolnym ogniu, potem w ręcznik i pod kołdrę na dobrych kilka godzin by doszło. Zaręczam ziarnko w ziarnko, każde miękkie, pełne smaku i soczystości. Wziąłem naczynie wysmarowałem oliwą, wysypałem tartą bułką, na to poszła kasza, na nią skrojona w cienkie plasterki cukinia, by warstwę wypełnić posiekana papryka mała ostra i jabłkowa, łagodna, dalej mięso wołowo- wieprzowe doprawione delikatnie na palec-kciuk grubo, w poziomie rzecz jasna, znowu kasza, na nią plastry pomidora z ogrodu prosto. Wszystko to poszło do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni na 45 minut. Po tym czasie rozrobiłem kwyrlejką dwa całe jaja, wlałem sto gram dobrej śmietany i tym zalałem zapiekankę odkrywając ją na ciepło. Wszystko doszło w 15 minut. Było syto, zdrowo i pysznie.

To co zostało popróbuję następnego dnia, bo jak wieść gminna niesie odgrzewane najlepsze. Może jeszcze tylko tartym serem, swoim rzecz jasna, takim dwumiesięcznym posypię.

wtorek, 19 sierpnia 2014, mag-43

Polecane wpisy

  • Polska nam przyjazna

    Jestem rolnikiem, ciężko pracuję wyrywając krwawicą coś dla siebie i rodziny. Wydawało mi się, że w ciągu tych dwudziestu paru lat zaczynamy żyć w normalnym kra

  • pieróg a la ja

    Dawno z Moim Szczęściem w naszym domu do stołu nie siadaliśmy. Jak to śpiewał jeden bard - Robota jest robota, roboty mamy dość. Tak to i myślałem, myślałem i w

  • kluseczki z riccotty

    Ruszyłem ze żniwami. Przyjechała pierwsza przyczepa z wykoszeniem tzw przyczy, czyli skrajów pola. Jęczmień ozimy powinien sypać. Cóż z tego, kiedy spekulanci d

Komentarze
2014/08/19 15:07:35
Zapiekanka - poezja, a naczynie też cacane :-)
P.S. czy to szpejo do fyrtania to wasza mątewka?
-
2014/08/19 17:00:26
u nas kwyrlejka gdzie indziej mątewka ale wszędzie na to samo wychodzi
-
Gość: pati, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/08/20 18:20:12
A mógłby Pan pokazać kawałek tego ogrodu warzywnego? bardzo mnie kręcą takie dworskie klimaty :-)
-
2014/08/21 07:50:54
ogród fotografuje Moje Szczęście. proszę zajrzeć na jej bloga. zdjęć tam co niemiara
-
2014/08/26 13:53:39
wow wygląda fenomenalnie!
-
2014/09/16 17:41:55
Witaj,
Twoje przepisy wyglądają smakowicie, gratuluje gustu kulinarnego, zdjęć i mnóstwa aromatu na blogu - szczególnie tego serowego :)
Twój blog może stać się inspiracją dla wielu. Chce ci zaproponować myTaste.pl, która jest wyszukiwarką przepisów kulinarnych najlepszych blogerów oraz stron internetowych z Polski.
Dodaj swój blog www.mytaste.pl/dodaj-blog i daj szansę innym, dla których gotowanie jest pasją aby mogli poznać Twoje przepisy. Napisz do mnie jeśli masz pytania.
Pozdrawiam,
Remi
info@mytaste.pl
-
2015/02/17 18:49:01
Wygląda bardzo smakowicie, ślinka cieknie od samego już patrzenia :-)
Gościu siądź i odpocznij sobie...
Durszlak.pl